[ img ]
[ leftTop ]
[ rightTop ]

23.01.2015

„Bylo pošmourno a nevlídno a nakonec vysvitlo sluníčko.“

Vypráví Josef Čapek v Povídání o pejskovi a kočičce a nutno uznat, že v celé knížce je

mnoho prosté moudrosti o životě. To bylo tak, poslední dobou při procházkách Zlínem slunce na obloze nevidím a podle statistik začaly od poloviny ledna 2015 dlouhodobě zatažené dny a lidé po celém světě tak budou mít sklony k sezónní zhoršené náladě.

Takže když jsme v Městském divadle Zlín čekali na výtah, potkali jsme jednoho kolegu, který povídá: „Ááá, Divadlo SemTamFór, jednou Vám ten humor dojde, víte to?“ Ehm, no stát se to může, ale když bude pošmourno, tak logicky zas bude veselo, tak už to v tom světě nastavené je od starobylých věků a naši oblíbení moudří klauni Voskovec s Werichem přece taky zpívají „Jednou si dole, jednou nahoře.“

 

A tak jsme byli rádi, když jsme tento týden dorazili ze zájezdu z Oder domů, že to co děláme, má smysl. Ač unavení, jsme byli spokojení a na děti jsme vzpomínali v dobrém. Při prvním představení Pověsti pro štěstí publikum reagovalo na vtípky od začátku do konce, jejich uvolněnost šla ruku v ruce se smíchem učitelek, které se na zcizovacích vtipech našich pohanských hrdinů bavili též. Při druhém představení právě našeho dětského představení Pejska a kočičky reagoval sál malých nadšenců na všechny podněty a hry, které naši aktéři na scéně vypráví a rozehrávají. A nejkrásnější údiv dětí přišel v okamžiku, kdy bylo pošmourno a nevlídno a pak vysvitlo sluníčko. Kočička (Aneta Bačíková) ukázala směrem do publika nahoru k imaginárnímu sluníčko a těch 150 dětí uvěřilo, že tam slunce je. A já též, protože zvídavé výrazy dětí, které se usmály, když pochopili, že si slunce mají představit, byly silné tak, že sluncí v sále bylo hned 150. Kouzlo okamžiku tady a teď.

 

Vzpomněla jsem si pak v autě při zpáteční cestě do Zlína, jak jedna herečka na svém

úspěšném blogu přiznává, že „my herci“ tvrdíme univerzálně, že dětské publikum je

nejupřímnější publikum a vážíme si ho. To ano, ale pak už pomlčíme, že zkušenost je někdy taková, že bychom z jeviště nejraději utekli a někdy rovnou do publika a zahráli si místo na Kazi, Tetu a Libuši na maminu, která dětem dá pár „výchovných“. Naštěstí poslední dobou nám do divadla chodí děkovné maily, že děti divadlu rozumí, že naše představení plní i svou didaktickou funkci, což si „my herci“ ověřujeme pravidelně např. při inscenaci Čechov – Anton Pavlovič Čechov, kdy si sami studenti zkoušíme, co si opravdu zapamatují ze základních životopisných dat a údajů z jeho života a názvy povídek. A vždy si zapamatují.

 

Dovolte mi tedy s moudrostí pana Čechova se s vámi pro tento týden rozloučit:

„Umění je tím zvláštní a krásné, že v něm nelze lhát. Je možno lhát v lásce, v politice, v

medicíně, je možno oklamat lidi i samotného Pánaboha, avšak v umění klamat nelze.“

 

Za divadlo Jana Žáčková


09.01.2015

Plnit si své sny...

 

A je tady začátek dalšího roku, ačkoliv se v divadle nacházíme v polovině sezóny, je pravda, že oslavy příchodu dalšího roku se nás dotýkají v osobní rovině. A tak mě především zajímalo, jaké jsou všeobecné prognostiky na rok 2015? Podle astrologů by měl přinést spousty nových zážitků a úspěchů, jak v oblasti osobního života, tak v oblasti kariéry.

Dále nám doporučují, že bychom si měli najít čas i na sebe, nenechat se vystresovat, více relaxovat a dělat si navzájem radost. Mezi námi, takhle bychom se měli pokoušet žít normálně a ne jen, když nám jsou hvězdy protentokrát nakloněny. Věřím ale, že tento rok bude i rokem výzev a těžkých životních zkoušek. Proto bych ráda připomněla, že skrze některá ta trápení, které osud někdy vnese do našich životů, nezapomínejme, že si stále kdykoliv můžeme začít plnit své sny a žít podle toho, zejména jak chceme my sami!

 

My jsme se například po prázdninách opět vrhli na zkoušení autorské pohádky Smetišťák

Tom a pomalu se začínáme chystat na velký zájezd do Prahy. Po tři večery (3. – 5. února

2015) se nám stane domovem Žižkovské Divadlo Járy Cimrmana, kde můžete vidět naše

inscenace Záměna, Elektrická puma a Ani o den dýl!. O proběhnutém zájezdu vás pak budeme podrobněji informovat.

A protože jsme již dlouho snili o tom, že bychom si rádi vytvořili menší kolektivní a autorské představení, oslovili jsme zakladatelku sdružení Storytelling Barboru Schneidrovou, aby s námi na takovém představení pokusila začít pracovat.

 

Takže taky nezapomeňte plnit si své sny...


17.12.2014

SemTamFór v internetové síti a akce 20 za 20 na Ani o den dýl!

To, že jsme pro vás uspořádali akci 20 za 20 na naše představení Zakázané uvolnění už víte.

Tímto děkujeme za krásné reakce našich diváků po představení, se kterými jsme poseděli

na Dílně. Ale víte, že stejnou akci můžete využít i na naše další představení Ani o den dýl!,

které proběhne 18. prosince 2014 v 19h na Dílně Městského divadla Zlín? Pokud vás nabídka oslovila, neváhejte a přihlaste se prostřednictvím webové stránky  ww.facebook.com/ divadlosemtamfor a udělejte tak radost sobě i svým blízkým!

 

Herci Pavel Vacek, Marek

Příkazský a Aneta Bačíková budou v rámci svých postav bláznit v tomto předvánočním

shonu, alespoň chvíli za Vás!

 

 

Kromě této akce jsme zaznamenali růst návštěvnosti našich webových stránek

www.semtamfor.cz . Této návštěvnosti si velice vážíme a věřte, že již brzy budou naše

webové stránky aktualizované a doplněné o spousty dalších informací a zajímavostí nejen

ze zákulisí našeho divadla. Dále máme radost, že od teď nás můžete sledovat i na webových portálech http://www.i-divadlo.cz/divadlo/semtamfor

a také zde http://www.divadlo.cz/nezavisle-divadlo-semtamfor .

 

Vánoce jsou za dveřmi, chystaná pohádka Smetišťák Tom je v rámci příprav v polovině a

my už se nemůžeme dočkat až sami usedneme před televizní obrazovky a budeme sledovat pohádky filmové. Věřím, že se do konce roku 2014 stihneme potkat v divadle a pokud ne, přeji Vám za kolektiv divadla pohodový vstup do roku 2015, hodně zdraví, štěstí a lásky!

 

Jana Žáčková


08.12.2014

Zkoušíme Smetišťáka Toma a jsme nadšeni reakcemi studentů na inscenaci Čechov – Anton Pavlovič Čech

Adventní období je v plném proudu, stejně jako naše zkoušení na nově připravovanou

pohádku Smetišťák Tom. Tato původní autorská pohádka vznikla na tělo hercům Divadla SemTamFór, jmenovitě Tomáši Zbrankovi, Janě Venosové, Michaele Vrbové a Janu Julínkovi. Režii si po delší odmlce vzala na starost Jana Žáčková, která je zároveň i autorkou této předlohy. Již teď vám můžeme prozradit, že půjde o „ekologickou hudební pohádku“, která zábavnou formou poukazuje nejen na rozdíly života na vesnici a ve městě, ale také jak přátelství a láska ruku v ruce dokážou překonat mnohá úskalí. Jak říká autorka: „Primárně jsem řešila to, že Smetišťák Tom má za úkol děti seznámit se základy ekologie a třídění odpadu.“ Tudíž s hlavními hrdiny Tomem, Ágou, Čendou a Hubertem budete moci sledovat, jak si poradí s problémy spojenými právě se světem lidí.

 

Avšak kromě zkoušení jsme stále na cestách po naší vlasti. Minulý týden jste nás mohli vidět, mimo jiné,  na zájezdu v Rýmařově ve Středisku volného času, kde jsme hráli pro zdejší studenty naši inscenaci Čechov – Anton Pavlovič Čechov v režii Jana Julínka, kde si autorka textu vzala za úkol zdramatizovat pět Čechovových povídek, které prokládá faktografickými informacemi ze života tohoto ruského génia. A tady už reakce na naši inscenaci od samotných studentů z Rýmařova z ročníku paní Karly Havlíkové:

 

„Pět Čechovových povídek v nás vyvolávaly smích, ale zároveň nás donutily přemýšlet o

charakterech jednotlivých postav. Studenti si uvědomili, že dílo Antona Pavloviče Čechova, představitele ruského kritického realismu 2. poloviny 19. století, je stále aktuální. Prostor mezi jednotlivými povídkami vyplnili herci poutavě podanými informacemi o životě a tvorbě tohoto autora. Příjemnou částí představení byl samotný závěr, v němž herci kladli studentům otázky, aby zjistili, co si z představení zapamatovali. Odměnou za správné odpovědi se pěti studentům stal výtisk povídky Úředníkův skon s originálním věnováním od Anety, Míši nebo Radima.“

 

Tudíž touto cestou opět zdravíme do Rýmařova a taktéž přejeme poklidné svátky.

 

Za kolektiv divadla Jan Julínek


02.12.2014

JSME BLÁZNI DIVADLEM

Od teď vás bude Divadlo SemTamFór pravidelně informovat na našich webových stránkách www.semtamfor.cz o aktuálním dění (v sekci AKTUALITY) ze zákulisí divadla, zájezdů, příprav inscenací a dalších aktivitách spojených s činností našeho divadla. Proto otevřete láhev Beaujolais, pohodlně se usaďte a přečtěte si naši první zprávu.

 

Začal čas vánoční, tedy období klidu a míru. Lidé by na sebe měli být hodní, přát si hodně zdraví a dávat si dárky. Měli… to je to správné slovo. Ale všichni víme, že realita kolem přípravy Vánoc je úplně jiná. Což mi připomíná, že ještě žádné dárky nemám, ani vánoční stromeček, ani toho kapra, brambory sice řeším už od září, ale ještě jsem nenašla výhodnou cenu, do toho stihnout vánoční večírky, poklidit dům… Bláznivé. Ano, i přes fakt, že jsem blázen divadlem, ale tohle je i na mě trochu moc. Vraťme se tedy k momentu tady a teď, k dárkům a k tomu, že je přece štěstí, když se umíme na chvíli zastavit a vychutnat si čas vánoční nejen v ten Štědrý den, ale třeba tady a teď v divadle.

Proto jsme se rozhodli v divadle připravit speciální vánoční dárek pro vás a vaše blízké 20 za 20Kč. Pro prvních 20 lidí, kteří se jako první na naše webovém portále www.facebook.com/divadlosemtamfor přihlásí k této akci, mají možnost si koupit před představením lístek za 20Kč. Tato akce platí jednotlivě pro inscenaci Zakázané uvolnění 11. prosince v 19h a Ani o den dýl 18. prosince v 19h. Kromě kvalitní zábavy vám slibujeme, že za vás na chvíli budou bláznit naše postavy z jednotlivých her. 
Za divadlo Divadlo SemTamFór Vám tedy přeji zejména hodně zdraví, pohodu, menší než větší vánoční stres a celkově příjemný advent. A nezapomeňte, že s úsměvem jde všechno lépe. Za kolektiv divadla Jana Žáčková


Archiv novinek

Bezdružice, Kulturní dům
Josef Čapek,
Povídání o pejskovi a kočičce
31.01.2015 15:00

Bezdružice, Kulturní dům
Robert Thomas,
PAST na osamělého muže
31.01.2015 19:00

Praha, Žižkovské divadlo Járy Cimrmana
Jiří Just,
Záměna
03.02.2015 19:00

Další představení ZDE

K odběru novinek stačí vyplnit Vaší e-mailovou adresu a poté budete ihned informováni o každé akci našeho divadla.