Šli pastýři do Betléma

Vánoční pásmo o narození Ježíška s nejznámějšími koledami.

Lidové vánoční hry s pastýřskou tematikou mají svou tradici v dobách dávno minulých, kdy si jejich prostřednictvím lidé připomínali narození Ježíše Krista a alespoň zprostředkovaně k němu putovali s dary až do dalekého Betléma.

Divadlo SemTamFór se rozhodlo na tuto tradici navázat, inspirovalo se v původních středověkých textech a vytvořilo vánoční pásmo Šli  pastýři do Betléma.

Jak je ovšem pro SemTamFór zvykem, přistupuje k tomuto tématu s humorem a hravostí, zapojuje do hry malého diváka a nezapomnělo ani na nejznámější vánoční koledy, které celé představení provázejí.

 

Délka představení: 50 min, hraje se bez přestávky.

image

Informace

Fotografie z představení

Diskuze / Recenze
18.12.2023 19:07
Kultura Pohořelice
Reagovat
Děkujeme zá krásné tématické představení, které zaujalo děti z mateřské, i prvního stupně základní, školy. Přestože pro nejmenší byly možná některé souvislosti (Adam a Eva apod.) neznámé, herci skvěle udrželi pozornost písničkami, humorem a interakcí s publikem.
Pro větší děti naopak bylo představení poučné a vtáhlo je do děje. Spokojené byly i paní učitelky. Moc děkujeme a přejeme krásné Vánoce!
12.12.2023 17:40
ZŠ Broumov
Reagovat
Děkujeme divadlu SemTamFór za nápadité provedení vánočního představení Šli pastýři do Betléma. Herci dětem ukázali s vtipem a nadhledem stvoření světa, vyhnání z ráje a seslání a narození spasitele. Ani chvilku jsme se nenudili, společně jsme se zasmáli, zazpívali si naše oblíbené koledy a hlavně jsme se poučili o vzniku Vánoc a pochopili hlouběji jejich význam. Více takových vánočních pohádek, které nezklamou svým humorem a nápadem! :)

https://www.zshrbroumov.cz/clanek?nazev=divadlo-sli-pastyri-do-betlema&id=1276
12.12.2023 14:52
Reagovat
Za celý pedagogický sbor musím napsat, že toto představení pro děti nedoporučuji a mrzí mě, že tuto scénu navštívily i děti z MŠ. Cílem představení zřejmě bylo vnést trochu ,,humoru" do vánoční hry, což se bohužel nepovedlo. Mutující Adam s kšiltovkou na hlavě šel randit s Evou, pastýři před cestou do Betléma se opili, kometa byla ztvárněna šálou hokejového klubu atd. Z Vánoc se tak vytratila poezie a kouzlo. Není nutné se přizpůsobovat jazyku dnešní doby a za každou cenu ho vkládat i do vánočního představení.
12.12.2023 17:38
Jan Julínek
Reagovat
Dobrý den,
Mrzí mě, že jste se touto inscenací „nepotkali“ Ostatní recenze a názory na představení se nesou v poněkud jiném duchu než píšete….
Nebudu se pouštět do jednotlivých bodů, které popisujete ani pátrat po tom, jestli toto nepochopení, jak záměru, tak inscenace, bylo způsobeno jiným vnímáním světa (na což má každý plné právo) nebo tím, že tyto věci rozebíral pedagogický sbor již během představené přímo v sále 😉
Naše pohádková představení připravujeme zejména pro děti a ty se, podle reakcí a sborového zpěvu, bavily. S inscenací šly – také podle toho, jak reagovaly na záporné postavy vč. situace s pastýři před odchodem do Betléma a reakce dětí, aby tito pastýři věnovali pozornost andělovi apod…..
Tuto svou reakci, kterou píšete i na naše stránky, jste (předpokládám, že jste to byla vy) sdělila hercům bezprostředně po představení, takže se domnívám, že na nějaké zkoumání jak a na co děti reagovaly a co si z představení odnesly nebyl čas…. 😉
Každopádně, jak jsem psal v úvodu. Děkujeme za váš názor. Samozřejmě nás mrzí, když se s diváky takto „nepotkáme“ ale není v silách žádného divadla, aby se zavděčil úplně všem divákům.
To, že tento negativní názor je u této inscenace ojedinělý, nás ujišťuje v tom, že většině diváků, pedagogů i dramaturgů se tato inscenace líbila.
Přejeme vše dobré a třeba se potkáme v budoucnosti na jiném představení, kde se poeticky více sblížíme

Přeji krásný a pohodový advent

Jan Julínek
17.10.2023 13:54
Tomáš Fiedler - pořadatel
Reagovat
Jednoduše ale vtipně, poučně a nápaditě provedené vánoční představení, které zvládnout v pohodě i menší děti a dospěláci se rozhodně nudit nebudou....řekl bych ideální rodinné představení. Doporučuji.
19.12.2022 13:36
K. Jarolímková, KIC Nové Hrady
Reagovat
Šli pastýři… a na třetí Adventní neděli přišli i do jihočeských Nových Hradů, kde nám zpříjemnili adventní program. A zpříjemnili ho nejen dětem, ale i rodičům, kteří po odchodu z představení měli výrazně lepší náladu. Pastýři nám tedy povyprávěli o věcech, které (skoro) všichni známe, ale s vtipem, veršem a nadhledem byly ty „pastýřské vážné věci“ skvělé. Takže díky divadlu za jejich kreativitu!
19.12.2022 11:56
MKZ Bělá pod Bezdězem
Reagovat
Překrásné představení. Zaujalo i pobavilo jak malé, tak dospělé. Nápad spojit stvoření světa, vyhnání z ráje a seslání spasitele do jednoduchého příběhu byl proti klasickému pojetí vánočního putování do Betléma nečekaný, ale rozhodně zajímavý a fungoval bezvadně.

Představení působí úžasně živě, nenudíte se ani chviličku, svým rychlým spádem, živou hudbou a hlavně temperamentem herců si celou dobu udržuje vaši pozornost. Rozhodně příběh doporučujeme těm, kdo nechtějí a přitom chtějí klasiku.

Moc jsme si to užili a odcházeli optimističtí a s dobrou náladou. Děkujeme.
05.01.2022 13:26
MKS Nová Paka
Reagovat
Zábavná pohádka s vtipnými scénkami nejen pro dětského diváka. Součástí představení jsou i známé koledy, které si mohou děti s herci zazpívat. Nechybí ani poučení o vzniku Vánoc, nápadité kulisy a kostýmy. SemTamFór jako vždy nezklamal, tuto pohádku doporučujeme všema deseti!