Po Ovčáčkovi a Babišovi míří na česká jeviště zeman

08.09.2017

TISKOVÁ ZPRÁVA

Po Ovčáčkovi a Babišovi míří na česká jeviště zeman

Vzniká nový politický kabaret.

Nezávislá divadelní scéna SemTamFór připravuje pro pražské publikum jedinečné satirické představení Republiko má středisková aneb lukrativní nejistota.

 „Politika je, dámy a pánové, především tíživě zodpovědné rozhodování o vašich osudech. Chcete-li podniknout hlubinný ponor do mělčin duše našich politiků, jste tady správně.“

(PhDr. Ivo Šmoldas)

Premiéra 27.9.2017 – 19.00hod - Divadlo Na Prádle, Besední 3 Praha 1 – Malá Strana

Nezávislá divadelní scéna připravuje autorský politický kabaret „Republiko má středisková…“ V této divadelní novince slibuje kritiku nejvyšších vládnoucích míst. Pražská premiéra proběhne 27. 9. 2017 od 19:00hod v Divadle Na Prádle, na Malé Straně. Diváci představení budou provedeni zákulisím politiky a uslyší to, co volení zástupci lidu nahlas nikdy neřeknou. Průběh dne politika je patřičně komentován obdobně, jako je v ZOO komentováno krmení lachtanů.

Tři hlavní postavy představují archetypy současných politiků. ŽIŽKA – opravdový ZEMAN se v mládí živil jako lupič a lapka. A co se v mládí naučíš…. Jako vůdce národa však musí tento rys své povahy krotit.  K tomu mu zdatně sekunduje jeho mluvčí, který se postará o všechny faux pas, kterých se nejvyšší dopouští. Trojici pak uzavírá šedá eminence. Všude přítomný lobista Bocian zo Slovenska, který jen sleduje „cvrkot“, ale v pravý okamžik je tam, kde má být a profituje z toho, jak jen to jde. O komploty, pikle ani humor není nouze.

Impulsem pro napsání tohoto kabaretu byl současný stav politické (ne)kultury. Politicky výbušné kauzy už se nikdo ani nesnaží zakrývat, z ústavy se stává trhací kalendář a nejvyšší místa nerespektují rozhodnutí soudu. Volení zástupci se chovají jako neomezení vůdci. Navenek hlásají, co vše pro lidi dělají, ale na jejich názor neberou zřetel. Nabývají dojem nedotknutelnosti. Politika se tak objevuje v celé své zrůdnosti. Ona nedotknutelnost však nemusí být tak jistá. Tyto a mnohé další projevy současné politiky tvůrci inscenace Republiko má středisková aneb lukrativní nejistota pod režijním vedením Jana Julínka, Leoše Peteráče a Radka C. Jiříčka nahlédnou s ironií a nadhledem.

Pětici mladých herců doplňuje, svým nezaměnitelným charisma a typickým projevem, spisovatel, básník a filozof PhDr. Ivo Šmoldas. Ve svých komentářích se zamýšlí například nad tím, jak je možné, že z naší národní tradice zmizela defenestrace, a přitom ctíme tradici Rudolfa Druhého a na hradě si ponecháváme kabinet kuriozit.

Písně Leoše Peteráče nezůstávají tématu nic dlužny a věnují se agitačnímu cestování po vlasti, bohémskému životu vyvolených, nebo snaze vypadat co nejmoderněji.

SemTamFór je známý svým repertoárem po celé republice. V minulé sezóně odehrál takřka 250 představení pro 50.000diváků. V nové sezóně se usidluje v Praze.  Pro své působení si vybral prostory Divadla Na Prádle na Malé Straně, kam přináší zcela jiné pojetí satiry, než je v českých divadlech běžné.

http://semtamfor.cz/repertoar/republiko-ma-strediskova-aneb-lukrativni-nejistota

Vstupenky na pražská představení v síti goout.

https://goout.net/cs/listky/republiko-ma-strediskova-aneb-lukrativni-nejistota/cmkb/

Obsazení:

Běžným dnem politika a celým večerem provází PhDr. Ivo Šmoldas

Žižka – opravdový zeman -  Jan Julínek

HUS – jeho mluvčí – Leoš Peteráč

Lobista Bocian zo Slovenska – Radek Jiříček

Dále hrají Aneta Bačíková a Michaela Vrbová

Scénář napsali a inscenaci režírovali Jan Julínek a Leoš Peteráč. Druhý jmenovaný jej doplnil o hudbu a písně.

Související aktuality


Zpět