"2084"

Inscenace „2084“ vychází z Orwellova románu Devatenáct set osmdesát čtyři.

Režisér Jan Nosek Novák však na něj nahlíží současnou optikou a posouvá tento příběh o 100 let.

 

Stejně jako autor ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století s hrůzou předpovídal budoucnost, tak se i my díváme na náš „zítřek“, ale radši si z toho děláme legraci. Není to výsměch, ale pud sebezáchovy.

 

Hlavní hrdina Winston žije v době, kdy jsou všudypřítomné počítače a roboti vydatnými pomocníky „Velkého bratra“, který kontroluje a řídí všechno, vždy a všude. Včetně zdravé stravy, pravidelné rozcvičky i intimního života.

Kam nás dovede absurdita dnešního spotřebního života a nepřehlédnutelných slibů a reklam slibujících levnější kup, výkonnější spotřebiče a hlavně lepší zítřky? Tato nesmyslnost spousty hesel vyvolává často smích. Ale nepřejde nás tento smích? Nebo bude platit: "Kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe?"

Na naši absurdní dobu nahlížíme s humorem a nadsázkou ale zároveň se zamýšlíme, jestli ten náš smích není už tak trochu křeč.

image

Informace

Hrají
Winston Smith
Ondřej Lechnýř, j.h.
O´Brien a další
Julie a další
Automaty a další
Starožitník, Sajmon a další
Sousedka a další
Milena Kleinerová
Hlas Emanuela Goldsteina
Otakar Brousek ml.
Hlas Velkého bratra
PhDr. Ivo Šmoldas
Technika
Režie

Fotografie z představení

Diskuze / Recenze
24.01.2019 08:56
Petr
Reagovat
Dnes jsem byl a opravdu mohu doporučit. Výborně zpracované a odehrané. Všem autorům a hercům velké poděkování a gratulace.
05.12.2018 11:27
cysnews.cz
Reagovat
Po shlédnutí představení mohu v klidu pozvat diváky na další reprízy. V tomto představení se totiž nikdo nenudí, a tak o zábavu je postaráno. Nemusíte hluboce sledovat děj a jeho hloubku, stačí se nechat unášet výbornými hereckými výkony a skvělou atmosférou.

Chvilku máte pocit velké satiry, chvilku se začínáte zamýšlet nad současnou realitou v naší společnosti. A to z důvodu, že hra jde k přímé kritice současného dění na politické scéně. To vše však v kontextu hry na jejímž základě je tato hra napsána a také s velkým citem.

Není zde třeba velkých slov je zde jen napsat hra splnila cíl a tím bylo pobavit diváky a současně přinést něco nového a neznámého do divadelní scény současnosti.