Republiko má středisková aneb lukrativní nejistota

Nahlédněte pod pokličku politické kuchyně. Říká se, že každý politik je tak trochu herec a někdy je pro občana těžké rozpoznat, kdy se politici věnují práci a kdy předvádí komedii. Jedním z největších komiků je bezpochyby hlava našeho státu. Kdo jiný by dokázal říci výrok „Politika je především bojem proti blbosti, a to včetně blbosti vlastní“, a přitom nemít na mysli sám sebe.


Již od pradávna je satira nejlepším způsobem, jak ve zdraví rozdýchat rozmary těch, kteří nám vládnou, a od srdce se jim zasmát. Satira má mnoho podob a nejlépe si ji lze vychutnat z originálního podání, které v sobě kombinuje semaforskou klasiku i cimrmanovské hlášky.

Zpět do časů, kdy ZEMAN Žižka nepustil kalich z ruky
Ze všech zemanů vzpomeňme na Žižku, kterému bylo slovo „nepokradeš“ stejně cizí jako slovo abstinence. Kdo se jednou stane lapkou, už je lapkou celý život, ale když vládnete národu, je třeba takový rys dostatečně krotit. Ovšem mluvčí Hus se svým hbitým jazykem dokáže snadno omluvit každé faux pas. Tento pár doplňuje do třetice šedá eminence, lobista Bocian zo Slovenska, která jako stín pozoruje celé dění, aby využila každé skulinky k získání nějakého profitu. Příběh je tuze prosycený piklemi, ironií, komploty a humorem, který vás nejednou zvedne ze židle. Inspirace skutečnými politiky je sice zřejmá, ale v podání historických postav ve vás zanechá zvláštní pocit,
neboť jsme stále v rukou lidí, kteří formují českou historii.

 

Politika je, dámy a pánové, především tíživě zodpovědné rozhodování o vašich osudech. Chcete-li podniknout hlubinný ponor do mělčin duše našich politiků, jste tady správně.“

Z rukou samotného mistra
Vaším průvodcem a vypravěčem je vynikající doktor filozofie Ivo Šmoldas, který vám odhalí povahu politiků až do samotného morku kostí. Vtipné skeče i zajímavé úvahy vás donutí nahlédnout do politiky pod zcela novým úhlem. Republiko má středisková není pouhým kabaretem, ale dílem, které má za cíl oslovit široké spektrum diváků, a to se mu bezpochyby již povedlo. 

Vychutnejte si inscenaci, kterou si užijete od začátku až do konce a spravíte si s ní chuť po sledování naší politické scény.

Informace

Autor
Autor hudby
Hrají
Jan Hus - žižkův mluvčí
Žižka - opravdový zeman
Bocian - lobista
Radek Jiříček
Průvodce večerem
PhDr. Ivo Šmoldas
Technika

Fotografie z představení

Videa z představení

Diskuze / Recenze
27.03.2019 10:23
Marie
Reagovat
Pan Šmoldas je vynikající, také ostatní herci hrají jako o život, je to satira na dnešní poměry v naší zemi, včetně na naši vrchnost.
16.07.2018 08:39
Marek Baroš
Reagovat
Po náročným víkendu jsem se vydal do vzdáleného Slavičína na politický kabaret Republiko má středisková. Nečekal jsem, že v záplavě tohoto žánru uvidím něco nového, ale hra mě už od začátku vtáhla a bavila fikcí a zároveň podobenstvím postav, dobrými sem tam fórky, jednoduchou scénou a parádními hereckými výkony. Hrůza na mě dopadla po skončení hry, kdy jsem si uvědomil, že hned ráno bude "hra" pokračovat v realitě naší populistické demokracie. Díky Honzovi Julínkovi a kolektivu za skvělý kus.
24.10.2017 09:47
Martin
Reagovat
Ano, tohle mělo smysl: pobavilo i lehce přimělo k zamyšlení. Na skvělého Šmoldase si určitě zajdu ještě jednou.
02.10.2017 11:58
Lada
Reagovat
Představení bylo super :-), hodně skvělých a vtipných hlášek a scének. Prolínání povídání, scének a hudby bylo také parádní. A i když jsem hlavně muzikálový typ tzn. na velkou scénu, tak si mě to získalo :-). Rádi se někdy přijdeme podívat znovu :-))
08.09.2017 21:20
Bronislava Kchňáková
Reagovat
K nahlédnutí do politické kuchyně nás prostřednictvím své nové inscenace Republiko má středisková aneb lukrativní nejistota, která svou premiéru měla poněkud netradičně o prázdninách, zve inscenační tým Nezávislé divadelní scény SemTamFór. Téma i žánr si zvolili opravdu nejednoduchý, navíc se jedná o zájezdovou scénu vyznačující se nepříliš opulentní výpravou. O to silnější musí být text, na kterém celé dílo staví, a ten se v případě scénáře Leoše Peteráče a Jana Julínka opravdu nadmíru povedl. Jak už podtitul politického kabaretu napovídá, celá inscenace se skládá z krátkých kabaretních výstupů, které si na paškál berou současný politický stav a jeho reprezentanty v Čechách. Jednotlivé skeče doprovází v roli suše vtipného komentátora svými vstupy od řečnického pultíku PhDr. Ivo Šmoldas. Scénář však v průběhu reprízování nezůstává neměnný a inscenace nepodléhá pevnému textu, naopak počítá s četnými aktualizacemi reflektujícími současné dění na naší politické scéně.

Oba dva výše zmínění autoři předlohy se v inscenaci objeví i na hereckých pozicích v rolích Jana Žižky (Jan Julínek) a Jana Husa (Leoš Peteráč). Jan Žižka, opravdový zeman a vůdce národa, vydatně korigován svým mluvčím Janem Husem vplouvá do každodenních situací obyčejného politika a zase z nich víceméně bez ztrát na životech, cti či mandátech vyplouvá. Svatou trojici politiků doplňuje lobbista Bocian (Radek Jiříček), jenž se zejména v závěru inscenace mění v až démonickou postavu neomylně sledující jen a pouze svůj vlastní prospěch. Paralela s realitou vskutku nad slunce jasná!

Divadlu SemTamFór se povedla svěží, ačkoliv místy mrazivá, vtipná a svižná inscenace, která není zbytečně zatěžkána přehnanými karikaturami či nemístným parodováním postav, o nichž pojednává. Naopak s lehkostí a humorem si bere na paškál spoustu absurdních situací, o kterých se dozvídáme dnes a denně z různých médií. A tak pokud vás aspoň trochu zajímá politika a politiky (ne)máte rádi, rozhodně si představení inscenace Republiko má středisková aneb lukrativní nejistota nenechte ujít! V kultivované společnosti s úsměvem na rtech vám ty necelé dvě hodiny utečou, ani nebudete vědět jak…

Bronislava Krchňáková